Bydleníčko

20. dubna 2009 v 13:18 | lucaf |  STRAVA A BYDLENÍ

BYDLENÍ

.

K chovu se používá klec,nebo voliéra s dostatkem místa - nejlépe velikosti šatní skříně. Činčily výborně šplhají a potřebují dostatek pohybu. Po stěnách proto umístíme stabilní poličky, napříč klece je můžeme doplnit silnou větví.
Do horní části klece, kde se činčila nejraději zdržuje, také domeček na spaní.V kleci nesmí chybět napáječka s čerstvou vodou, miska na krmení a jesličky na seno.
Misky s vodou nejsou vhodné , protože je činčily v krátké době znečistí.
Dno klece vysteleme savým materiálem, nejlépe hoblinami,kukuřičnou drtí,nebo dřevěnými peletami.

KAM UMÍSTIT KLEC

Činčila je noční zvíře, přes den bude odpočívat v domečku. Na klec nesmí svítit přímé slunce.Důležité však je také suché místo, kde není průvan. Protože činčila nesnáší průvan, mlhy, déšť ani mrholení, nesmíme klec umisťovat na balkon, terasu nebo do zahrady.
Pozor na to, že s příchodem soumraku činčila ožívá a téměř celou noc vyluzuje a způsobuje různé zvuky a pazvuky. Proto není vhodné umístění klece například v ložnici.
Ochočenou činčilu můžeme z klece brát ven, v bytě ji však musíme stále hlídat. Pozor na elektrické kabely, chemikálie, nevhodné potraviny a další nebezpečí.

KOUPÁNÍ

Hustá a jemná kožešina, kterou jsou činčily obdařeny, potřebuje častou očistu. Nekoupají se však ve vodě, ale ve speciálním jemném písku, který zakoupíme vprodejně s chovatelskými potřebami.
Zbavují se v něm nečistot a mastnoty, aby byl jejich kožíšek čistý a lesklý. (Takto se dokonale přizpůsobily životu v pouštních oblastech.)
Písek denně vkládáme do klece v dostatečně velké misce.
Nenecháváme jej tam však stále, aby ho činčily neznečistily močí a bobky.

Naše bydlení

činčilí pokojíček:
.

.

.


.

.